Tam Versiyon: BELÇİKA’da ÜNİVERSİTE Okumanin Sartları Nedir? BELÇİKA’da YURTDIŞI EĞİTİM
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
YURTDIŞI EĞİTİM  BELÇİKA’da  ÜNİVERSİTE OKUMAK ?

Belçika'da bulunan hemen hemen her şehir, içerisinde en az bir ya da birden fazla yüksek eğitim ve öğretim kurumu bulundurur. Genel olarak, iki farklı eğitim kurumuna sahiptir. Bunlar üniversiteler ve uygulamalı bilimler akademileri olup, aralarında tek fark eğitim ve öğretim yaklaşımıdır. Üniversiteler, daha fazla geleneksel akademik yaklaşım ile teorik bir eğitim ve öğretim vermektedirler. Buna karşın, uygulamalı bilimler akademileri ise, daha fazla pratiğe yönelik bir eğitim ve öğretim yaklaşımına sahiptirler. Hangi kategoriden eğitim ve öğretim kurumun olduğuna bakmanıza pek ihtiyaç bile duymadan, şundan emin olmalısınız ki en yüksek uluslararası standartlara sahip kurumlarda eğitim ve öğretim alıyor olacaksınız! 

Bölgeye ve kente bağlı olarak Fransızca, Hollandaca, İngilizce ya da bu dillerin ikisini ya da üçünü birlikte içeren dillerde eğitim ve öğretim yapılmaktadır.

YURTDIŞI EĞİTİM  BELÇİKA'DA EĞİTİM SİSTEMİ

Belçika’nın Federal Hükümet,Fransız Toplumu Hükümeti ve Flaman Toplumu Hükümeti’nden oluşan bir idari yapısı vardır. Federal hükümette eğitim bakanı yoktur ve eğitim ile ilgili tüm işler Fransız toplumu ve Flaman toplumu hükümetleri tarafından belirlenir.Belçika da farklı bölgelerde farklı diller konuşulur.Valon bölgesinde eğitim dili Fransızca iken Flaman bölgesinde eğitim dili Flamanca’dır. Brüksel de ise iki dilin birden konuşulduğu okullar bulunmaktadır.

Belçika da okullar devlet okulları,belediye okulları ve Katolik (dini) okulları olarak sınıflara ayrılır.Okulların denetimini devlet yapar ve tüm giderler devlet tarafından karşılanır.
belçika’da üniversite eğitimi

Belçika da eğitim ön lisans,lisans ve lisansüstü olarak ayrılır.Lisans eğitimini alan kişiler lisansüstü programlara hak kazanırlar.Bunlar alanda uzmanlaşma ile ilgili eğitim verirler.

Belçika üniversiteleri

·         Brexgata Üniversity Academy

·         Brussels Management School(ıchec)

·         Brussels School Of İnternational Studies

·         Continental Theological Seminary

·         Facülte Polytechnique de Mons

·         Facülte Üniversitaire Des Sciences Agronomiques de Gembloux

·         Facültes Üniversitaires Catholiques de Mons

·         Facültes Üniversitaires Notre-Dame de La Paix

·         Facültes Üniversitaires Saint-Lois

·         Fondation Üniversitaire Luxembourgeoise

·         Hasselt Üniversity

·         Hogere Zeevaartschool Maritie Academy

·         Hogeschool Antwerpen

·         Hogeschool West-Vlaanderen (tu)

·         Hogeschool Voor Wetenschap &Kunst

·         Hogeschool Voor Wetenschap en Kust (Vlekho),Brussel

·         Karel de Grote Hogeschool

·         Katholieke Hogeschool Kepmen

·         Katholieke Hogeschool Leuven

·         Katholieke Hogescool Limburg

·         Katholieke Üniversiteit Brussel

·         Katholieke Üniversiteit Leuven

·         Katholieke Üniversiteit Leuven,Campus Kortrijk

·         Ryal Military Academy

·         Thierry Graduate School of Leadership

·         Üniversiteit Antwerpen

·         Üniversiteit Antwerpen Management School

·         Üniversiteit Antwerpen,Ufsia

·         Üniversiteit Gent

·         Üniversite Catholique de Louvain

·         Üniversite Libre de Bruxelles

·         Üniversite de Liege

·         Üniversite de Mons-Hainaut

·         Vesalius College

·         Vlerick Leuven Gent Management School

·         Vrije Üniversiteit Brussel 

Üniversite : Lisans eğitimi kaç yıldır?
Lisans Eğitimleri 3 yıldır. 1 yıl da hazırlık okunursa toplam 4 yılda istenilen bölümden mezun olmak mümkündür.

Eğitim hangi dilde yapılır, dil öğrenmek için ne tavsiye edilir?
Flamenkçe, Fransızca ve İngilizce ve dilinde eğitim veren üniversiteler vardır. Flamenkçe Almanca – İngilizce karışımı bir dildir.

Üniversiteye başvurma tarihleri ne zamandır?
Üniversiteye göre değişmektedir.

Eğitime başlangıç tarihleri ne zamandır?
Eylül ayında başlamaktadır. Ara kayıtlar alınmamaktadır.

Başvuru için hangi belgeler gereklidir?
Lise Diploması, Transkript, YGS sonuç belgesi,tüm evraklar yeminli tercümanda İngilizceye tercüme ettirilecek ve lise diploması kaymakamlıktan apostil mühürü  vurdurulmalı ( barajı aşmak gerekmektedir. Yoksa denklik almak konusunda sorunlar yaşanmaktadır)

Üniversite yıllık ücretleri ne kadardır?
Hazırlık Eğitimi 2000 Euro’dur. Lisans eğitimleri ise ortalama 500-7000 Euro’dur. Ancak ilk yıl 2000 Euro alınır ve hazırlık sınıfı bitince yarısı iade edilir.

Konaklama çeşitleri nelerdir ve konaklama maliyeti nedir?
Konaklama konusunda genelde yurtlar tercih edilir. Aylık kiralar, 130 – 150 Euro civarındadır.

Ortalama aylık yaşam masrafı ne kadardır?
Konaklama kirası ile birlikte bir öğrenciye ortalama 500 – 600 Euro yeterli olmaktadır.

Diğer masraflar ne kadardır?
Vize: 60 Euro ( vize için hesapta 556 Euro * 12 ay = 6672 Euro hesapta görünmesi gerekir.

Hangi bölümler tercih edilebilir?
Tıp dâhil tüm bölümlerde eğitim verilmektedir. Ancak üniversitelerden kabul almak değil, bölümden başarı ile mezun olmak önemlidir. Hazırlık okumadan 1. Sınıftan başlamak isteyen öğrenciler için, istenilen bölümde okumayı transkript değil, dil seviyesi belirlemektedir.

Çalışma izni var mıdır? Varsa çalışma şartları nelerdir?
Öğrenciler okurken çalışma hakkına sahiptirler. Genelde vasat işlerde çalışılır.

Kayıt için hangi adreslere başvurabilirim?
IES – YURTDIŞI EĞİTİM in  ( info@ies-intervega.com ) üç şehirdeki adreslerine başvurabilirsiniz. 

YURTDIŞI EĞİTİM Başvuru Adresleri:

IES – ISTANBUL

Fahrettin Kerim Gokay Caddesi

Yildiz Ap. No: 108 Kat:1/5

Feneryolu – Kadikoy

34724 – ISTANBUL / TURKEY

t: +90 (216) 345 45 85 (pbx)

f: +90 (216) 345 45 04

m: +90 (541) 236 77 47

istanbul@ies-intervega.com

IES – ADANA

Cemalpasa Mah.