Tam Versiyon: dul kalan eşe sağlanan sağlık ödeneğinin iadesine dair
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
merhabalar,
bir yakınımın eşi hollanda'da sigortalı bir çalışan ve yakınım olan kadın hep türkiye'de ikamet etmiş. kadına fazla ödenen sağlık ödeneklerinin iadesi kapsmında hollanda'nın ilgili vergi dairesince icra takibi başlatılmış. ikamet edilen ildeki sgk dosyasına bakıldığında kocanın N/Tur 121 kodlu sağlık yardım belgesi bulunduğu ancak dul eş için herhangi bir sağlık yardım belgesi bulunmadığı anlaşıldı. dul eş böyle bir belgesi bulunmadığı halde sağlık yardım ödemesi alabilir mi? eğer söz konusu iade vefat eden eş açısından istenmekteyse bu husus dul kalan eşe yükletilebilir mi? konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlarımın yardımcı olmasını isterim. iyi günler.

Bildigimiz kadari ile Hollanda yurtdisinda ikamet eden aile bireylerine odenek odemiyor. Ayrica kisinin borcuda alacagida olsa Turkiyedeki esi yada cocuklari bu bosclardan sorumlu olmaz. Yani ne borcundan sorumludur nede gelir ve alacagindam.

Hollandada ikamet eden bir hollandali bile olsaniz, sayet gecerli bir sebeple Hollanda devletinden izinli gitmemisseniz, 6 audan fazla yurdisinda kalanlarin var olan odenekleride kesilir. Tabiki kanunlar Hollanda da surekli guncellenmektedir. Daha emin olmak icin yada son durumu ogrenmek icin sitemizde bulunan Turk avukatlara sorabilirsiniz. (Avukatlara sorunu telefon uzerinde sorun cunki maillere pek cvp verilmiyor!).