HOLLANDALI GURBETÇİLER / HOLLANDALI TÜRKLER NL « SOSYAL YARDIMLAR Hollanda Halk Sigortaları (Sociale Verzekeringsbank) | HOLLANDA SOSYAL YARDIMLAR

Hollanda Halk Sigortaları (Sociale Verzekeringsbank) | HOLLANDA SOSYAL YARDIMLAR

Hollanda Halk Sigortaları (Sociale Verzekeringsbank) | HOLLANDA SOSYAL YARDIMLAR

• 0 Oy - 0 Ortalama

sivas58
Üye
3
23-12-2015:16:27
Hollanda Halk Sigortaları (Sociale Verzekeringsbank)

Sociale Verzekeringsbank (SVB), Hollanda’daki halk sigortalarını icra eden kurumdur. SVB, sadece ödenek sahipleri için değil, sosyal düzenlemeler hakkında bilgi isteyenler için de önemli bir kurumdur. Bu kurumun Internet sitesinden (www.svb.nl) Hollandaca ve Türkçe olarak aşağıdaki düzenlemelere ilişkin bilgi alabilirisiniz:
     *     Çocuk parası
     *     AOW yaşlılık aylığı
     *     Anw geride kalanlar ödeneği
     *     Özürlü çocuklar bakım yardımı (TOG)
     *     Uluslararası geçici görev
     *     Gönüllü sigorta
     *     Sosyal Yardım Yasası 65+
     *     Geri dönüş ödeneği

Hollanda’da aşağıdaki ödeneklerden birini alıyorsanız, ödeneğinizin miktarı biriyle beraber yaşamanız veya yaşamaya başlamanıza göre değişebilir:
     *     Çocuk parası ve TOG (Özürlü çocuk bakım yardımı)
     *     Ek sosyal yardım ödeneği
     *     Geri dönüş ödeneği

HOLLANDA’DA SOSYAL YARDIMLAR
Beraber yaşama kavramı Hollanda’da ne anlama gelir?
18 yaş ve üzeri bir kişi ile aynı evde oturuyorsanız ve evin masraflarını paylaşıyorsanız veya birbirinizin bakımını sağlıyorsanız Hollanda kanunlarına göre birisiyle beraber yaşıyor kabul edilirsiniz. Beraber yaşadığınız kişi, “eşiniz” olarak tanımlanır. Bu kişi eşiniz, erkek ya da kız arkadaşınız, abiniz, ablanız, kardeşiniz ya da torununuz olabilir.

Hollanda Geri Dönüş Ödeneği
Hollanda Geri Dönüş Yasası’nda iki farklı ödenek vardır:
     *     Temel yardım
     *     Geri dönüş ödeneği

Hollanda’da Temel yardımlar
Hollanda’da Temel yardım, taşınma masraflarına yönelik bir defaya mahsus bir ödenektir ve aşağıdaki masrafların karşılanması içindir:
     *     ikamet edeceğiniz ülkeye yapacağınız yolculuk.
     *     bagajınızın nakliyatı.
     *     diğer ülkede kuracağınız yeni düzen.
     *     ikamet edeceğiniz ülkede eşyalarınızın depolanması.
     *     özürlü bir kişinin araç ve gereçlerinin nakliyatı
     *     şirketin envanterinin nakliyatı.

Hollanda Geri dönüş ödeneği
Geri dönüş ödeneği, geçinebilmeniz için size her ay ödenen bir miktardır. Bu ödenek sadece 55 yaş ve üzeri kesin dönüş yapanlara tanınır. Yeni İkamet edeceğiniz ülkede Hollanda Sağlık Sigortası Yasası gereğince artık sigortanız yoksa sağlık sigortası yaptırmak için maddi bir yardım alabilirsiniz. Temel yardım ve geri dönüş ödeneklerinden sadece doğduğunuz ülkeye veya şu
anda ya da geçmişte uyruğuna sahip olduğunuz ülkeye kesin dönüş yaptığınızda yararlanabilirsiniz. Türkiye’ye kesin dönüş yapmayı düşünüyorsanız, Hollanda Göç Enstitüsü’nden (Nederlands Migratie Instituut-NMI) yardım ve öneri talep edebilirsiniz. Kesin dönüşe yönelik sorularınız için, bu kurumun ayrı bir telefon hattı vardır. Tel: 030 - 236 42 45. Bu hattı aradığınızda, genellikle anadilinizde görüşme yapabilirsiniz.
sivas58
23-12-2015:16:27 #1

Hollanda Halk Sigortaları (Sociale Verzekeringsbank)

Sociale Verzekeringsbank (SVB), Hollanda’daki halk sigortalarını icra eden kurumdur. SVB, sadece ödenek sahipleri için değil, sosyal düzenlemeler hakkında bilgi isteyenler için de önemli bir kurumdur. Bu kurumun Internet sitesinden (www.svb.nl) Hollandaca ve Türkçe olarak aşağıdaki düzenlemelere ilişkin bilgi alabilirisiniz:
     *     Çocuk parası
     *     Özürlü çocuklar bakım yardımı (TOG)
     *     Uluslararası geçici görev
     *     Gönüllü sigorta
     *     Sosyal Yardım Yasası 65+
     *     Geri dönüş ödeneği

Hollanda’da aşağıdaki ödeneklerden birini alıyorsanız, ödeneğinizin miktarı biriyle beraber yaşamanız veya yaşamaya başlamanıza göre değişebilir:
     *     Çocuk parası ve TOG (Özürlü çocuk bakım yardımı)
     *     Ek sosyal yardım ödeneği
     *     Geri dönüş ödeneği

HOLLANDA’DA SOSYAL YARDIMLAR
Beraber yaşama kavramı Hollanda’da ne anlama gelir?
18 yaş ve üzeri bir kişi ile aynı evde oturuyorsanız ve evin masraflarını paylaşıyorsanız veya birbirinizin bakımını sağlıyorsanız Hollanda kanunlarına göre birisiyle beraber yaşıyor kabul edilirsiniz. Beraber yaşadığınız kişi, “eşiniz” olarak tanımlanır. Bu kişi eşiniz, erkek ya da kız arkadaşınız, abiniz, ablanız, kardeşiniz ya da torununuz olabilir.

Hollanda Geri Dönüş Ödeneği
Hollanda Geri Dönüş Yasası’nda iki farklı ödenek vardır:
     *     Temel yardım
     *     Geri dönüş ödeneği

Hollanda’da Temel yardımlar
Hollanda’da Temel yardım, taşınma masraflarına yönelik bir defaya mahsus bir ödenektir ve aşağıdaki masrafların karşılanması içindir:
     *     ikamet edeceğiniz ülkeye yapacağınız yolculuk.
     *     bagajınızın nakliyatı.
     *     diğer ülkede kuracağınız yeni düzen.
     *     ikamet edeceğiniz ülkede eşyalarınızın depolanması.
     *     özürlü bir kişinin araç ve gereçlerinin nakliyatı
     *     şirketin envanterinin nakliyatı.

Hollanda Geri dönüş ödeneği
Geri dönüş ödeneği, geçinebilmeniz için size her ay ödenen bir miktardır. Bu ödenek sadece 55 yaş ve üzeri kesin dönüş yapanlara tanınır. Yeni İkamet edeceğiniz ülkede Hollanda Sağlık Sigortası Yasası gereğince artık sigortanız yoksa sağlık sigortası yaptırmak için maddi bir yardım alabilirsiniz. Temel yardım ve geri dönüş ödeneklerinden sadece doğduğunuz ülkeye veya şu
anda ya da geçmişte uyruğuna sahip olduğunuz ülkeye kesin dönüş yaptığınızda yararlanabilirsiniz. Türkiye’ye kesin dönüş yapmayı düşünüyorsanız, Hollanda Göç Enstitüsü’nden (Nederlands Migratie Instituut-NMI) yardım ve öneri talep edebilirsiniz. Kesin dönüşe yönelik sorularınız için, bu kurumun ayrı bir telefon hattı vardır. Tel: 030 - 236 42 45. Bu hattı aradığınızda, genellikle anadilinizde görüşme yapabilirsiniz.

• 0 Oy - 0 Ortalama
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
 1 Ziyaretçi
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
 1 Ziyaretçi